Το γυναικείο μπάσκετ υστερεί έναντι της Καθολικής

ΥΟΡΚΗ, PA (12 Νοεμβρίου 2022) – Δευτεροετής Λούσι Αλμπερίτσι ήρθε από τον πάγκο για να τερματίσει με 15 πόντους, αλλά η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Στίβενς έπεσε στο Καθολικό Πανεπιστήμιο με 66-58 το Σάββατο στον δεύτερο αγώνα του 15ου ετήσιου αγώνα Coaches vs. Cancer Classic που φιλοξενείται από το York College of Pennsylvania στο Charles Wolf High School.

Αρχαιότερος Ντάνιελ Κορνέτα είχε 11 πόντους και εννέα ριμπάουντ και jr Ελίζα Νσενκίρε και πρώτο έτος Λεϊλά Κάστρο Ο καθένας πρόσθεσε εννέα πόντους για τους Ντακς, οι οποίοι έπεσαν στο 1-1.

Ο Κίγκαν Ντάγκλας είχε 19 πόντους για το παιχνίδι και η Κάρλι Μάλβεϊ 12 για την Καθολική, η οποία βελτιώθηκε σε 2-0. Οι ομάδες έχουν μοιράσει τις δύο συναντήσεις τους όλες τις εποχές.

Ο Αλμπερίτσι έκανε πέντε από τις 11 προσπάθειές του από το παρκέ, συμπεριλαμβανομένων δύο από τις πέντε προσπάθειές του πέρα ​​από το τόξο, ενώ έκανε 3 προς 4 από τη γραμμή για να τερματίσει τη μία παρά να ανταποκριθεί στα ψηλά της καριέρας του. Η ιθαγενής Hazlett του N.J. ηγήθηκε όλων των παικτών στο πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους, κάνοντας τρεις από τις τέσσερις προσπάθειές της για γκολ στο πεδίο. Εκτός από την επιθετική του δύναμη πυρός, ο Αλμπερίτσι έκανε κορυφαία καριέρα με οκτώ ριμπάουντ.

Η καυτή βολή έδωσε στους Ντακς το προβάδισμα στο πρώτο τέταρτο. Ο Στίβενς έκανε 8 στα 15 (53,3%) στα πρώτα 10 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του 60% πέρα ​​από το τόξο. Οι Ντακς αύξησαν το προβάδισμά τους σε οκτώ μετά από τρεις τον πρώτο χρόνο Ολίβια Σούμπιγκερ και ο Nsenkyire έκανε ελεύθερη βολή του τελευταίου δευτερολέπτου για να στείλει τους Ducks στο δεύτερο τέταρτο με προβάδισμα επτά πόντων.

Οι Ντακς συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους για το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Cardinals χρησιμοποίησαν ένα σερί 7-0 για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο για να στείλουν τις ομάδες ισόπαλες στο 29 στην ανάπαυλα.

Ο Nsenkyire έκανε ένα ζευγάρι λέι απ για να ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο και οι ομάδες αντάλλαξαν πόντους μέχρι που ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών και ένα τρίποντο του Alberici έδωσαν στους Ντακς προβάδισμα 45-40 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ντάγκλας χτύπησε έναν άλτη μήκους για να ανοίξει το σκορ στην τελευταία περίοδο, πυροδοτώντας ένα σερί 11-0 που ανέτρεψε τη ροή του αγώνα και έδωσε προβάδισμα στον Καθολικό με 51-45. Ο Cornetta πήγε 1 στα 2 από τη γραμμή για να σταματήσει το τρέξιμο και οι Ντακς έφτασαν στο ένα σε ένα γρήγορο διάλειμμα. Ωστόσο, ο Catholic πήρε τάιμ άουτ μετά το καλάθι του Cornetta και απάντησε γρήγορα με ένα μακρινό τρίποντο και στη συνέχεια ξεπέρασε τους Ducks με 15-8 στα τελευταία τέσσερα λεπτά για να κλείσει το παράθυρο.

Ο διαγωνισμός σηματοδότησε το κολεγιακό ντεμπούτο του πρώτου έτους Σοφία Μπίκαπου μετέτρεψε τη μοναδική της προσπάθεια από το παρκέ σε επτά λεπτά.

Μέσα στους αριθμούς

• Ο Στίβενς τερμάτισε με το πλεονέκτημα στο ποσοστό γκολ στο πεδίο, αν και κάθε πλευρά τερμάτισε με 33% σε προσπάθειες πίσω από το τόξο.
  • Οι Ντακς τελείωσαν με πλεονέκτημα 41-33 στους πίνακες, το οποίο περιελάμβανε διαφορά 16-15 στο επιθετικό γυαλί.
  • Μεταπτυχιακός φοιτητής Άμπερ Πόρετ ισοφάρισε τον Κορνέτ με εννέα σανίδες και απέκρουσε επίσης δύο βολές.

Από το γήπεδο – επικεφαλής προπονητής Μέγκαν Χάουι

• «Νόμιζα ότι παλέψαμε και παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ταλαντούχα ομάδα. Είχαμε πάρα πολλές άδειες κατοχές και τζίρους στην κατηγορία και ήμασταν στάσιμοι στην επίθεση. Κάναμε εξαιρετική δουλειά με το να στεκόμαστε στους πίνακες και να ακολουθούμε τη ροή του παιχνιδιού».