Οι Wolverines νίκησαν τους Huskers εντός έδρας για να κερδίσουν το 10ο συνεχόμενο παιχνίδι τους

Σύνοψη παιχνιδιού: Ποδόσφαιρο | | Dave Drain, Chad Shepherd

δικτυακός τόπος: Ann Arbor, Μίσιγκαν (Στάδιο Μίσιγκαν)
αποτέλεσμα: #3 Μίσιγκαν 34, Νεμπράσκα 3
Συμμετοχές: UM (10-0, 7-0 B1G), Νεμπράσκα (3-7, 2-5, B1G)
Παρουσία: 110.192
Επόμενη εκδήλωση UM: Σάββατο, 19 Νοεμβρίου — εναντίον Ιλινόις (Στάδιο Μίσιγκαν), μεσημέρι ή 3:30 μ.μ. (TV: ABC)

ANN ARBOR, Μίσιγκαν — Η ποδοσφαιρική ομάδα του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν στην Νο. 3 κατάταξη έφτασε στο 10-0 για πρώτη φορά από το 2006, παλεύοντας με τα στοιχεία στη νίκη με 34-3 επί της Νεμπράσκα το Σάββατο (11 Νοεμβρίου) στο στάδιο του Μίσιγκαν. Σκόραρε η νίκη Τζιμ ΧάρμπαουΗ 50η νίκη του Michigan στο Big Ten και η 100η νίκη στο FBS στην προπονητική του καριέρα.

Το Μίτσιγκαν έβαλε πόντους στο ταμπλό σε τρεις από τις πέντε πρώτες κατοχές του, άρπαξε από νωρίς το προβάδισμα και δεν κοιτούσε ποτέ πίσω. Τρέχοντας πίσω χορωδία Blake συνέχισε την ώθησή του για μια προσφορά Heisman Trophy, φτάνοντας στο όριο των 100 υάρδων στο πρώτο ημίχρονο και τερματίζοντας με 162 γιάρδες με ένα σκορ. Το Μίτσιγκαν κυριάρχησε στο παιχνίδι τρεξίματος, πηγαίνοντας για 264 γιάρδες πίσω από τον Corum και το καλύτερο για την καριέρα του 68 γιάρδες από CJ Stokes.

Η άμυνα ήταν συντριπτική, περιορίζοντας τη Νεμπράσκα σε μόλις τρεις πόντους και αναγκάζοντας άλλο ένα shutout στο δεύτερο ημίχρονο. Ο UM έδωσε μόλις 146 γιάρδες συνολικής επίθεσης στους Huskers, με τη Νεμπράσκα να φτάνει στην κόκκινη ζώνη μόνο μία φορά. Η Νεμπράσκα διέσχισε τη μεσαία γραμμή μόλις δύο φορές στο διαγωνισμό, προερχόμενος στην εναρκτήρια κίνηση — όταν οι Huskers έκαναν τη μετατροπή σε γκολ 37 υάρδων με 4:10 να απομένουν στο δεύτερο τέταρτο.

Το Μίσιγκαν πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 17-3 πίσω από τα touchdowns από τον Corum και Ρόνι Μπελμαζί με α Τζέικ Μούντι Ένα γκολ 30 γιάρδων πριν λήξει ο χρόνος στο δεύτερο τέταρτο. Το Μίσιγκαν ανάγκασε τη Νεμπράσκα σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και άουτ στα τελευταία στάδια του πρώτου δεκαλέπτου και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Wolverines κράτησαν τους Huskers εκτός βαθμολογίας στο τρίτο δεκάλεπτο, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους σε 21-3 σε ένα σερί τρίυαρδων τέταρτου touchdown. JJ McCarthyο οποίος πήγε 8-προς-17 στον αέρα με άλλα δύο passing touchdown.

Το Μίσιγκαν σημείωσε 13 περισσότερους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο του αν Άντρελ Άντονι fumble ανάκαμψη στην τελική ζώνη και ένα punt 43 γιάρδων από τον Moody. Οι Huskers δεν ξεπέρασαν ποτέ το δικό τους 34 στην τελευταία περίοδο, επεκτείνοντας το σερί νικών του Michigan σε 10 αγώνες.

Το Μίσιγκαν θα ολοκληρώσει το εντός έδρας πρόγραμμα του 2022 με την Ημέρα των Ηλικιωμένων το επόμενο Σάββατο (19 Νοεμβρίου) εναντίον του Ιλινόις. Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το ABC, με την ώρα έναρξης να ανακοινώνεται είτε το μεσημέρι είτε στις 3:30 μ.μ.