Οι πιγκουίνοι βρίσκονται γρήγορα σε μια φυσική μάχη με τις Πρωτεύουσες

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ – Οι Capitals βγήκαν επιθετικοί στο παιχνίδι της αντιπαλότητας τους εναντίον των Pittsburgh Penguins το βράδυ της Τετάρτης, κάνοντας κάθε ένα από τα πρώτα πέντε σουτ στο τέρμα. Ήταν όλοι Πιγκουίνοι από εκεί, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα έφυγε με νίκη με 4-1 για να κόψει το σερί των επτά ηττών της.

Ο Darcy Kuemper είχε ξεκινήσει καλά την πρώτη του χρονιά στην Ουάσιγκτον με ένα ρεκόρ 4-5-1 που δεν αντανακλά τις μέχρι τώρα προσπάθειές του. Ωστόσο, κέρδισε το μερίδιό του στις ήττες στην ήττα της Τετάρτης, επιτρέποντας τρία γκολ στη δεύτερη περίοδο, δύο από τα οποία ήρθαν σε καταστάσεις χαμηλού κινδύνου.

Ήταν μια φυσική μάχη, με τις δύο ομάδες να συνδυάζονται για 66 βολές και αρκετές μάχες πέντε λεπτών. Αλλά ούτε και η επίθεση του Στολιχάνη έγινε, καθώς το power play, συνήθως ένα μπουζί για την Ουάσιγκτον, πάλευε να δημιουργήσει ορμή με το ξωτικό.

Ακολουθούν τρία στοιχεία από την ήττα των Capitals από τους Penguins.

Ο Kuemper ξεμπέρδεψε στο δεύτερο

Η πρώτη περίοδος ήταν χωρίς προβλήματα καθώς κάθε ομάδα έθεσε τις βάσεις για έναν φυσικό αγώνα. Αύξησαν το ρυθμό και η μάχη για το παγκάκι επεκτεινόταν συχνά σε αντίπαλες ζώνες, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ και οι δύο τερματοφύλακες στάθηκαν ψηλά.

Ο Kuemper, που μπήκε στο παιχνίδι με 2,42 GAA σε 10 εκκινήσεις, έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Οι Penguins προηγήθηκαν στο 8:43 σε ένα σουτ του wing Jason Zucker που πέρασε κάτω από το σουτ του Kuemper. Έχασε το ξωτικό και κατέληξε να το κλωτσάει στο τέρμα.

Αφού το Πίτσμπουργκ σημείωσε άλλο ένα επιθετικό γκολ για να διευρύνει το προβάδισμά τους, σημείωσαν ξανά την επόμενη κατοχή τους. Ο αμυντικός Jeff Petry τράβηξε ένα σουτ από το σημείο που δεν είδε ποτέ ο Kuemper. Προσπάθησε να βγάλει το γάντι του, αλλά το ξωτικό πέταξε από πάνω του για ένα προβάδισμα 3-0.

Με την ήττα, ο Kuemper έπεσε στο 4-6-1 με 2,48 GAA και 0,917 αποθετήριο.

Το παιχνίδι ισχύος γίνεται σκοτεινό

Το power play ήταν η μεγαλύτερη δύναμη της πρωτεύουσας τις τελευταίες εβδομάδες, με 13 από τα 40 γκολ της (32,5%) αυτή τη σεζόν, η οποία ξεκινάει την Τετάρτη. Η μονάδα απέτυχε να έχει αντίκτυπο την Τετάρτη, κερδίζοντας 0-for-2 σε ευκαιρίες για πλεονέκτημα ανθρώπου.

Ως μέρος της δεύτερης περιόδου των τριών τερμάτων των Penguins, η Ουάσιγκτον επέτρεψε στον εξτρέμ Μπροκ ΜακΓκίν να πετύχει μόλις το δεύτερο γκολ της καριέρας του σε ένα σουτ που πέρασε από τα τακάκια του Kuemper 12:53 στο δεύτερο.

Ο πάουερ φόργουορντ των Capitals ήταν χωρίς αρκετούς βασικούς παίκτες, όπως τους γκαρντ John Carlson (κάτω σώμα) και TJ Oshie (κάτω σώμα), αλλά η παραγωγή τους μέχρι αυτό το σημείο έχει αντικατασταθεί από τους Erik Gustafsson και Dylan Strome. Ωστόσο, κανένα δεν είχε μεγάλο αντίκτυπο στο πλεονέκτημα του άνδρα την Τετάρτη, με την ομάδα στο σύνολό της να επιτρέπει περισσότερα χτυπήματα εναντίον (3) παρά χτυπήματα για (1) στις ευκαιρίες για power play.

Το μοναδικό γκολ της Ουάσινγκτον της βραδιάς ήρθε από τον εξτρέμ Μάρκους Γιόχανσον στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου.

Ένα άδειο δίχτυ με κάτι περισσότερο από 90 δευτερόλεπτα για να παίξει έκανε το τελικό 4-1.

Ο σωματικός ανταγωνισμός κάνει τους πιγκουίνους να κουτσαίνουν

Οι Penguins έχασαν έως και τρεις αμυντικούς στην τρίτη περίοδο καθώς μια φυσική μάχη έστειλε τους παίκτες των Blues Jeff Petry, Jan Ruta και Pierre-Olivier Joseph στα αποδυτήρια με τραυματισμούς που είχαν διάρκεια αγώνα.

Τόσο η Ruta όσο και ο Joseph αποχώρησαν από το παιχνίδι στο δεύτερο και δεν επέστρεψαν με την ομάδα για την τελευταία περίοδο. Τότε ο Petrie χτυπήθηκε κοντά στον πάγκο των Penguins και έφυγε κουτσαίνοντας. Έχασε μερικές βάρδιες, με τον σέντερ Τζεφ Κάρτερ να πρέπει να μπει στο σημείο για λίγα λεπτά.

Ακόμη και με την απουσία πολλών αμυντικών της Πίτσμπουργκ, οι πρωτεύουσες δεν μπορούσαν να κεφαλαιοποιήσουν. Το ρεκόρ τους έπεσε στο 6-7-2, επιτρέποντας στο Πίτσμπουργκ να μείνει δύο βαθμούς πίσω τους στη βαθμολογία Metropolitan Division. Με το πόσο μπερδεμένο ήταν το τμήμα από νωρίς, οι νίκες μεταξύ αυτών των δύο ομάδων θα μπορούσαν να είναι κρίσιμες στο τάι μπρέικ στα τέλη της σεζόν.

Η Ουάσιγκτον θα παίξει με τους Penguins άλλες δύο φορές αυτή τη σεζόν, με το επόμενο παιχνίδι να έχει οριστεί για τις 26 Ιανουαρίου και πάλι στο D.C. Προς το παρόν, οι Capitals θα στρέψουν την προσοχή τους στο Tampa Bay Lightning για μια οικιακή σειρά που ξεκινά την Παρασκευή στο Capital One Arena.